Damla Kehribar Nasıl Oluşur

Damla Kehribar Nasıl Oluşmaktadır

Ağaç tarafından üretilmekte olan reçinelerden oluşmakta. Reçine, bitkilerin bağışıklık sisteminin bir savunmasının yanıtı olarak görev yapmaktadır. Bir ağaçta yara oluştuğu zaman, örnek vermemiz gerekirse bir dalı kırıldığı zaman ya da böcekler, mantarlar taraflarından istila edildikleri zaman, yaranın üstünü kaplayacak kalın bir reçine salgılayıp, hasarın büyümesini engellemeye çalışmaktadırlar. Yarayı kapatır ve sterilize etmektedirler. Tortu katmanları arasında yolunu bulmakta olan dayanıklı reçineler fosilleşirler ve milyonlarca yıl sonrada sert kehribar rengine dönüşmektedir. Fakat bunun bu dönüşümün gerçekleşmesi için uygun koşulların olması gerekmektedir.

Reçinenin kehribara dönüşebilmesleri için kimyasal olaraktan kararlı olmaları, güneş, yağmur, aşırı sıcaklara ve bakterilere dayanıklı olmaları gerekmektedir. Diğer bir faktörse fosilleşmenin gerçekleşmesi için olması gerekmekte olan doğru koşullar olmaktadır. Islak kil ve kum tortularının fazla oksijen içermedikleri için reçineyi iyi korumaktadırlar.

Kehribarların çoğu çam ağaçları gibi iğne yapraklı ağaçların reçinesinden oluşmaktadırlar. Bununla birlikte de şuan kullanılmakta olan kehribarların çoğunun nesli tükenmekte olan ağaçlardan salgılanmakta olduğu tahmin edilmekte. Çünkü kehribarın oluşum süreci milyon yıllar sürmekte olan bir süreç gerektirmektedir. Keşfedilen en eski kehribar, 320 milyon yıl önceki Üst Karbonifer Dönemlerin’den kalma olmaktadır. En genç kehribarların ise 20 milyon yıllık oldukları bilinmektedir.

Damla Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır ve Yararlı Bilgiler

Damla kehribar tesbihin malzemesi tamamen natural kehribar olmaktadır. Kehribar tesbihler görünüm itibariyle dikkatleri hemen üzerlerine çekerekten nazarı önlediklerine inanılmaktadırlar.

Ayrıca tozunun balla karıştırılıp astım ve bronşit hastalarında kullanıldıkları bilinmekte. Elde kullanırken vermiş olduğu hazla da kehribar tesbihlerin sakinleştirici özellikleri bulunmaktadır.

Kehribar tesbihler üç ya da dört renk olarak ve bu renklerin farklı tonları olarak karşımıza çıkmakta.

1. Sarı limon rengi kehribar tesbihlerin. Yani tesbih piyasasında bulunan mat damla kehribar tesbih diye anılmakta olan sarı renkli kehribarlardır. Bu kehribarın rengi sarı ve damarlı olmaktadır ve en fazla tercih edilmekte olan ve en pahalı natural kehribar tesbih çeşidi olmaktadır.

2. Sarı şeffaf renkli olmak üzere damarsız kehribar tesbihlerdir. Bu renk çok tercih edilmekte olan bir renk olmamasına rağmen eğer fosilli olursa çok kıymeti bulunmaktadır.

3. Ateş-i Renk kehribar tesbihlerin. Bu kehribar çeşitleri asıl olarak şeffaf sarı olmaktadır fakat ısı yolu ile renk verilmekte olunduğu için rengi kırmızıya dönmektedir. En fazla tercih edilmekte olan kehribar tesbihler arasında ikinci sırada yer almakta.

4. Yeşil ve Mavi renk kehribarlar. Bu renk kehribarlar çok az nadir bulunmaktadır ve çok kıymetlidirler.