Kehribar Tesbih'in Orijinal Olduğunu Nasıl Anlarız ve Testleri Nelerdir?

Kehribar Tesbih Tuzlu Su Testi

Kehribarın ağırlıkları tuzlu suyun ağırlıklarından biraz daha az olmaktadır. Bu sebeple tüm bu materyaller suyun üzerinde durabilecek ve diğerleriyse batabilecektir. 300 ml suyun içine 7-8 kaşık tuz atınız ve karıştırınız. Birkaç dakika karıştırıldıktan sonra da tuz çözülebilecektir. Testi yaptıktan sonra ve örneği saf suyla yıkayınız. Eksiklik: bu yöntem polistiren, copalin ve değerli taşları ayırt edememektedir. (Boncuk tanelerini birleştirmekte olan metaller ve klipsler materyalin suya batmasını sağlamaktadır). Suda batmamakta olan materyalin Kehribar olduğunu anlamamız için “sıcak iğne testinin yapılması şart olmaktadır.

Kehribar Tesbih Koku testi

Kehribar tesbih, sahtesini üretirken elde etmesi oldukça zor olmaktadır kendine özgü bir kokuya sahip olduğundan bu en etkili yöntem olmaktadır. Orijinal Baltık Kehribarını ısıtıldığı zaman, çam ağacı reçinesinin hafif hoş kokusu yayılmaktadır. Kopal kullananlar sahte taşlar ısıtıldığı zaman reçinenin “tatlı” kokuların, diğer materyalleri kullananlarsa plastik yanık kokusunu yaymaktadırlar.

Kehribar Tesbih Sürtme Testi

Kehribar tesbih sahtesini anlamak için en iyi yöntem avuç içine sürtmek olmaktadır. Gerçek Kehribar ı, çam ağacı reçinesinin kokusunu yaymasına kadar sürtüp ısıtmak mümkün olmaktadır. Fakat Kehribar i gerekli sıcaklık derecelerinde ısıtmak (özellikle de parlatıldığı zamanlarda) oldukça zor olduğundan dolayı, bu işlem güçlü bir el gerektirmekte. Ayrıca kuyumcudaki bir Kehribar ile bu türde bir deney yapmanın da materyalin çizilmelerine neden olabileceği için olanağı biraz zordur.

Kehribar Tesbih Sıcak İğne Yöntemi Nasıldır?

Kehribar tesbih in görünmemekte olan bir yerine ısıtılmış iğneyi batırmak olmaktadır. (Delinmiş bir taştaki çukur gibi olmalıdır.) Eğer tam bir çam ağacı reçinelerinin kokusu duyulur ise, bu gerçek bir Kehribar olduğu anlamına gelmektedir. Eksiklik: yakıldıktan sonra da hafif bir leke bırakmaktadır ve düzeltilememektedir. Kehribar kırılabilmektedir. Sıcak bir iğne batırıldığı zaman bazı çatlaklar oluşmaktadır fakat plastikse iğne onu çatlatmadan delebilecektir.

Kehribar Tesbih Taklitlerini Anlamak İçin Bilgiler

Kehribar Tesbih Taklitlerini Nasıl Anlayabilirsiniz?

Geçmişten günümüze taklit Kehribarı üretmek için Copal olan ürün, Cam, Fenolic reçinesi, Selluloit, Casein, Bakalitsel, Plastiksel, Akrilik, Polyester vb. maddeler kullanılmaktadır. 1890’larda, Dupont şirketinin Kehribarın plastik versiyonlarının üretmekte olduğu söylenmekte. Gerçek Kehribarla taklit Kehribarı birbirlerinden ayırabilmek için onların fiziksel ve kimyasal özelliklerinden yararlanmaktayızdır.

Uygulanabilecek en pratik ve hızlı yöntemler, kor haline getirilmekte olan ince bir metalin (iğnenin, çivinin, çubuğun) ucunu, eldeki malzemenin göze çarpmayacak şekilde bir yerine (Örneğin Boncuksa delik kenarına, yüzük ya da heykel gibi figürse taban kısımlarına) dokundurmak gerekmektedir. Gerçek Kehribar da hoş bir çam reçinesi kokusu ortama yayılmaktadır, buna karşılık plastik özellikli bir malzeme kötü bir şekilde koku yaymaktadır.

Gerçek Kehribara özgün ağırlık saf sudan biraz fazla olmaktadır. Özgün ağırlıkları 1.00 gr/cm 3 olmakta olan saf suyun 200ml. Su ya 23 gr. tuz katılaraktan hazırlanmakta olan solüsyona atılmakta olan gerçek Kehribar yüzmektedir, taklit Kehribar daha ağır olduğundan dolayı batmaktadır.

Elimizdeki maddeyi ısınıncaya kadar yünlü bir kumaşa sürtüp, ısınmaya başlayınca küçük kâğıt parçalarına ya da saç teline yaklaştırınız. Kehribar doğal statik elektrik özelliği olduğu nedeni ile bu cisimleri kendine doğru çekmektedir. Sentetik madde bu özelliği göstermemektedir.