Tesbih Modelleri Arasında En Çok Tercih Edilen Model Nedir?

Tesbih Modelleri

Doğanın mucizevi taşlarının özenle ve sabır ile bir araya getirilmesi ile oluşmakta olan tesbihler, işçiliğinde kullanılmakta olan taşın türü ve taş sayılarına göre kategorize edilmekte.

Taşlarına göre sıralandığında ağaçlar, kehribarlar, oltular, gümüşler, altınlar ve  doğal taşlardan oluşmakta.

Tesbih Modelleri Kuka Tesbihler

Tesbih Modelleri

Hammaddesi ağaç olmakta olan tesbihlerin başında gelen kuka tesbihler gelmekte. Kuka, bir ağaç olmayıp tropikal bir bitkinin meyvesi olmaktadır. Osmanlı Devleti döneminde mikrop kırıcı özelliklerinden dolayı hekimler tarafından sıkça kullanılmakta olan Kuka, Hindistan cevizine benzemektedir, içindeki etli kısmı işlenip tesbih elde edilmektedir. Kaygan ve pürüzsüz yapısıyla temas ettikçe rengi koyulaşmaktadır.

Tesbih Modelleri Arasında Bulunan Kehribar Tesbihler

Tesbih Modelleri

Kehribar, tesbih yapımlarında kullanılmakta olan en değerli taşlar arasında bulunmaktadır. Kehribarın taşı, 40 milyon yıl önce ölmekte olan ağaçların fosilleşmekte olan reçinesi olmaktadır. Dünyanın kehribar ülkesi olarak en fazla Polonya’da çıkartılmakta. Kehribarın 256 farklı tonu bulunmaktadır ve 150 C’ye kadar ısıtılırsa yumuşayıp kızıllaştıkları gözlemlenmektedir. Kehribar taşının en bilinen çeşitleri arasında damla kehribarın, fosil kehribarının, sıkma kehribarın ve ateş kehribarı olmaktadır.

Tesbih Modelleri Oltu Taşı Tesbihler

Tesbih Modelleri

Oltu taşı da yine tesbih yapımlarında kullanılmakta olan bir diğer değerli taş olmaktadır. Genellikle siyah renk olabilen bir karbon bileşeni. Ülkemizde en fazla Erzurum bölgesinde çıkarılmakta olan bu tesbih modelleri, sürtünmeyle hafif cisimleri kendine doğru çekerekten kullanıldıkça parlamaktadır. Oltu taşı tesbihin bir diğer türü de Gürcistan oltusu olmaktadır. Oltu taşı tespih kullanmakta olan insanların, vücutlarında birikmiş olan statik elektriği tespih çekmek sureti ile attıklarına ve bu vesileyle de stresten kurtulduklarına inanılmaktadır. Bu yönüyle de tesbih ustalarının en çok tercih etmekte olduğu taşlar arasında sayılabilmektedir.

Tesbih modelleri Doğal Taş Tesbihler

Tesbih modelleri arasında sayabileceğimiz doğal taş tesbihlerse özellik ile görsellikleri ve hissettirdikleri sebebiyle çok tercih edilmektedir. Tesbih tutkunlarının en fazla tercih etmekte olduğu doğal taş tesbih çeşitleri ise akik, onikih, sedeff, ametistt, kaplan gözüü, incii, mercann, jasperr, kuvars ve safir olmaktadır.

Gümüş ve altından yapılmakta olan tesbihlerse özellik ile tesbih koleksiyonerlerinin gözdesi niteliğinde.