Kehribar tesbih günlük hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenlerin kullandığı gözde bir eşya olmak ile birlikte tasarım sanayisinin güçlenmesi ile birlikte çok daha farklı modellerde üretilmektedir. Kehribar tesbih özelliği başında gelen fosilleşmiş canlı kalıntılarının meydana getirdiği reçine olması fiyatların yüksek olmasına neden olsa da pek çok koleksiyoncu için bu durum sorun teşkil etmektedir. Fiyatları çok daha uygun olan sıkma kehribar tesbihler ise pek çok erkek tarafından yaygın olarak kullanılmakta ve hatta kadınların da giderek ilgi duyduğu gözlenmektedir.  Toprağın binlerce metre altından çok zor şartlarda çıkarılması nedeni ile kehribar tesbih fiyatlarının yüksek olduğu bilinse de damla ve ateş kehribarı denilen çeşitler bu kategoriye girmektedir.

Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Gerçek kehribar tesbih değerlendirilmesinde ürüne ait sertifika olması ve satın alınma esnasında bu belge üzerinden değerlendirilmesi son derece önemlidir. Bununla birlikte kehribar tesbih testleri de bulunmakta ve bunların başında ise tuzlu su testi gelmektedir. Herkesin evinde kolaylıkla uygulayabileceği bu testte orta boy bir bardağın içerisine su doldurulması ardında 7 çay kaşığı tuzlu su ilave edilerek karıştırılır. Gerçek kehribar tesbih taneleri su içerisinde yüzeye çıkacak, sahte olduğu takdirde ise bardağın dibine çökecektir. Gerçek kehribar belirleme yöntemleri içerisinde bir diğer test ise iğne ya da metal toka gibi maddelerin ısıtılarak kehribara yaklaştırılması ile olmaktadır. Ortaya reçine kokusu çıkarsa kehribar tesbih gerçektir.

Sıkma Kehribar Tesbih

Diğer kehribar tesbih çeşitleri içerisinde en uygun fiyatlara sahip olması nedeni ile tercih edilen sıkma kehribar tesbih yapımında kehribar reçinesi yerine kehribar tozu kullanılması nedeni ile daha düşük bir maliyete sahiptir. Güzel bir görünüm kazandırmak adına farklı renklere üretilen sıkma kehribar tesbih kaygan bir yüzeye sahip olması nedeni ile de tercih edilmektedir. Kehribarın stresten arındırıcı ruhu dinlendirici tüm özelliklerine sahip olan sıkma kehribar tesbih fiyatları uygun olsa da bu özellikleri ile de gerçek tesbihlerden farkı yoktur. Gerektiğinde el yapımı olarak da üretilen sıkma kehribar tesbih modelleri kişiye göre tasarlanabilmektedir.