Kehribar tesbih

Kehribar tesbih kadınların günlük hayatta kullandıkları süs eşyalarının hammaddesini oluşturan kehribardan yapılmakla birlikte özellikle tesbih meraklısı erkeklerin tercih ettiği bir aksesuar olarak bilinmektedir. Toprak altından özenle ve sabırla çıkarılan kehribardan elde edilen kehribar tesbih artık bir sektöre dönüşen atölyelerde işlenmesi ardından meraklıların beğenisine sunulur. Kullanıcısına sakinlik ve rahatlama hissi veren kehribar tesbih sıkma, toz, ateş ve damla gibi çeşitleri olması nedeni ile de meraklılarına tercih olanakları sunmakta ve bunlar arasında orijinal olarak damla kehribar tesbih bilinmektedir. Milyonlarca yıl yer altında bekledikten sonra tesbih meraklıların kullandığı bir aksesuara dönüşen kehribar tesbih hammaddesi ülkemizde Elazığ ve Bayburt dolaylarından elde edilmektedir.

Kehribar Tesbih Nasıl Üretilir?

Kehribar tesbih üretimi çıkarılma aşamasından işlenme aşamasına kadar son derece titiz ve sabırlı aşamalardan geçerek yapılmaktadır. Ağaç reçinelerinin fosilleşmiş halinden meydana gelen kehribar içerisinde reçine içerisine hapsolmuş sinek ya da böcek gibi canlılar kehribar teşbihe özellik kazandıran unsurlardır. Doğada kırmızı, sarı ya da turuncu tonlarında bulunan kehribar elde edilmesi ardından çeşitli donanıma sahip atölyelerde işlenerek kehribar tesbih renkleri ile görsellik kazanır. İçerisinde oksijen, hidrojen, karbon gibi maddeler bulunması nedeni ile yumuşak olan kehribar işlenmesi sırasında azami dikkat gösterilmelidir. Kehribar tesbih üretimi ardından çeşitlerine ve özelliklerine göre sertifika verilerek tesbih meraklılarının beğenisine sunulur.

Kehribar Tesbih Fiyatları

Kehribar tesbih çeşitleri içerisinde fiyatı en yüksek olan damla kehribardan elde edilen tesbih türüdür. Tamamı ile doğal yollardan elde edilerek işlenmesi nedeni ile pahalı olan damla kehribar tesbih buna rağmen oldukça büyük ilgi görmektedir. Fiyat olarak diğerlerine nazaran daha uygun olan sıkma kehribar tesbih ise yine kehribardan elde edilmekle birlikte burada kullanılan sadece tozudur. Kehribar tesbih fiyatları araştırılırken ateş kehribardan yapılma ürünler de mutlaka değerlendirmeye alınmalıdır. Lal taşının kehribar ile birlikte işlenmesi sonucunda elde edilen ateş Kehribar tesbih aynı zamanda son derece güzel bir görünüme sahip olması nedeni ile de tercih edilmelidir. Kehribar tesbih fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler tesbih çeşitlerinin özellikleri hakkında mutlaka kapsamlı bir araştırma yapması gerekir.