Kehribar tesbih gibi ürünler son yıllarda gösterilen yoğun ilgi bu şaşırtıcı özelliklere sahip olan taş hakkında bilgi sahibi olmayı isteyenlerin sayısını arttırmıştır. Geçmiş çağlardan beri süs eşyası ve takı olarak da değerlendirilen kehribar dikkat çekici özelliklere sahiptir.

Kehribar Nedir?

Genel olarak bir taş türü olarak kabul edilse de aslında bazı özel çam ağacı türlerinin salgıladığı reçinenin zaman içerisinde soğumasından meydana gelir. Yerin ortalama 40 metre kadar altında oluşumunu tamamlarken deterpenik adı verilen asit türleri sahip olduğu özelliklerde etkilidir. Bu asitler arasında yer alan % 8 oranındaki süksinik sayesinde tıp alanında da ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Açık sarıdan başlayarak kırmızının farklı tonlarına kadar bir renk yelpazesine sahip olmakla birlikte yarı saydam, kırılgan bir yapısı vardır.

Kehribar Taşı Faydaları

Damla kehribar tesbih başta olmak üzere bu taştan elde edilen tasarımlar eski çağlarda olduğu gibi günümüzde de insanlar için çok sayıda faydası bulunmaktadır.


Stres gibi psikolojik etkenlere karşı koruma sağlayarak huzur verir

Süksinik asit oranı etkili bir ağrı kesici olmasını sağlar.

Hafif depresyon gibi durumlarla mücadeleye destek verir.

Kehribar tesbih elde çekilirken vücutta bulunan elektriği bertaraf eder.

Bu sayede nazara karşı da etkili bir savunma sağlar.

Bağışıklığı sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç gösterilmesine destek olur.

Bebeklerin diş çıkardığı dönemlerde salya salınımını azaltır.

Romatizma gibi eklem rahatsızlıklarına iyi gelir.

Vücudu dinlendirir.

Gerçek Kehribar Nasıl Olur?

Koleksiyonluk kehribar tesbih ile ilgilenenler yüksek bedeller ödeyerek satın aldıkları ürünler hakkında işi şansa bırakmayarak kızıl ötesi ışığa tutarlar. Hakiki kehribar tesbih taneleri içinde ışık nedeni kırılmalar yaşanarak gökkuşağının renkleri görülür.

Bunun yanında herkesin kendi başına yapabileceği kehribar gerçeklik testleri de vardır. Örneğin bir çakmak ile ısıtıldığında dışarıya olumundan gelen çam kokusu yayacaktır. Ayrıca sahte ürünleri bir bardak tuzlu su içine attığınızda bardağın dibine çöktüğü görülür. Son olarak bir iğne gibi cismi batırmaya kalktığınızda gerçek ürünler sert yüzeyi nedeni ile buna izin vermez.